Podstrona: 20-lecie Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET Dolina Lotnicza / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

20-lecie Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET Dolina Lotnicza

2024-07-16 , red.  Beata Pawłowska, Anna Worosz
Uczestnicy,

Jubileuszowa Konferencja Centrum Zaawansowanych Technologii „AERONET – Dolina Lotnicza” była połączona z XIV Forum Współpracy Nauka-Gospodarka oraz zebraniem Rady Partnerów CZT. Wydarzenie, w którym udział wzięło 120 uczestników reprezentujących instytucje wszystkich 13 Partnerów CZT, odbyło się na Politechnice Rzeszowskiej.

Uczestników przywitali prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp i przewodnicząca Rady Partnerów CZT „AERONET – Dolina Lotnicza” prof. dr hab. inż. Romana Ewa Śliwa. W sesji ogólnej konferencji przewodnicząca przedstawiła najważniejsze osiągnięcia AERONETU na przestrzeni ostatnich 20 lat oraz aktualny stan i perspektywy rozwoju w kolejnych latach.

Panele

Konferencja została podzielona na panele tematyczne związane z realizacją projektów badawczo-rozwojowych dotyczących współpracy nauki i przemysłu lotniczego oraz branż pokrewnych. W panelach dyskusyjnych wzięli udział przedstawiciele: Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w Warszawie, IMP PAN w Gdańsku, IPPT PAN w Warszawie, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej,  Doliny Lotniczej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Wojskowej Akademii Technicznej.

W sesji ogólnej informacje na temat kontraktu branżowego przemysłu lotniczego przedstawili Tadeusz Gancarczyk, Jerzy Żółtak, Paweł Chojnacki i Tomasz Gałaczyński, natomiast dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Mielcu Wiktor Cichoń zaprezentował system wsparcia i współpracy przedsiębiorców i naukowców – Polska Strefa Inwestycji.

W kolejnej części konferencji Andrzej Gębura z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych omówił wyniki pomiaru rezystancji struktury kadłuba statku powietrznego i jej wpływ na niezawodność działania statku.

W wydarzeniu wzięli również udział studenci z kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej. Członkowie Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów Politechniki Rzeszowskiej przedstawili projekt ACC 2024 EA-02 Nightlight. Koło naukowe SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej zaprezentowało projekt samolotu bezzałogowego Advanced 24 Pterodaktyl.

W ramach konferencji został również omówiony profil technologiczny firmy SalloyTech Aero, która jest nowym członkiem SGPPL Dolina Lotnicza.

XIV Forum Współpracy NAUKA–GOSPODARKA

Tradycyjnie, w ramach konferencji odbyło się XIV Forum Współpracy NAUKA–GOSPODARKA. Sektor gospodarki był reprezentowany przez 28 firm, których przedstawiciele są zainteresowani realizacją projektów wspólnie z jednostkami naukowymi CZT AERONET DL. Uczestniczyli oni również w pracach grup roboczych CZT, gdzie rozważano koncepcje nowych projektów oraz tworzenia konsorcjów projektowych.

Wyniki wspólnych opracowań projektowych i planów ich przygotowania zaprezentowano w ramach grup roboczych: „Projektowanie i badanie konstrukcji oraz napędów lotniczych” (przewodniczący dr hab. inż. Andrzej Majka), „Teleinformatyka lotnicza i systemy awioniczne” (przewodniczący prof. dr hab. inż. Tomasz Rogalski), „Współczesne procesy inżynierii materiałowej i inżynierii powierzchni” (przewodniczący dr hab. inż. Andrzej Nowotnik), „Nowoczesne techniki wytwarzania w przemyśle lotniczym” (przewodnicząca prof. dr hab. inż. Romana Ewa Śliwa) oraz „Aerodynamika” (przewodniczący prof. dr hab. inż. Piotr Doerffer).

Na zakończenie konferencji przedstawiono wnioski z dyskusji i prac grup roboczych oraz z zebrania Rady Partnerów CZT AERONET – Dolina Lotnicza.

Centrum Zaawansowanych Technologii „AERONET – Dolina Lotnicza

Konsorcjum Centrum Zaawansowanych Technologii „AERONET – Dolina Lotnicza” utworzone zostało w 2004 r. z udziałem Politechniki Rzeszowskiej jako koordynatora. Centrum skupiające ośrodki naukowe w kraju oraz klaster Dolina Lotnicza prowadzi badania naukowe na światowym poziomie, prace rozwojowe, innowacyjne i wdrożeniowe, działają na rzecz rozwoju głównie techniki lotniczej i implementacji uzyskanych rozwiązań w innych branżach gospodarki, w tym kosmicznej, motoryzacyjnej, energetyce czy Przemyśle 4.0.