Podstrona: 9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Pasaż NAUKI / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Pasaż NAUKI

2018-05-08
kategoria: Nauka, Wydarzenia
9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Pasaż NAUKI

9 czerwca na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się 9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. To cykliczna impreza, której celem jest popularyzacja nauki i techniki w formie rodzinnego pikniku. Politechnika Rzeszowska jest głównym partnerem merytorycznym tego wydarzenia.

Piknik odbędzie się w godzinach od 11 do 18 przed Budynkiem V Politechniki Rzeszowskiej.

Dzień Odkrywców podzielony został tradycyjnie na sektory tematyczne: pasaż nauki, pasaż techniki, pasaż kultury i sztuki oraz skwer historii.

Poznajcie Pasaż NAUKI

W tym miejscu swoje osiągnięcia będą prezentować m.in. koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej.

Spotkacie Koło Naukowe Foton, na ich stanowisku będzie można tworzyć chmury, przestrzenne figury z dobrze znanych mydlanych baniek, poznać zjawisko refrakcji, a przy okazji sprawić, że szklany element zwyczajnie zniknie. Będą też eksperymenty wykorzystujące zjawisko napięcia powierzchniowego oraz eksperymenty bardzo klasyczne, ale pouczające jak nurkowanie z Kartezjuszem.

Do laboratorium hodowli komórek i mikroświata zaprosi Koło Naukowe Biotechnologów Insert, a po sąsiedzku zwiedzić będzie można gospodarstwo stałych bywalców Dnia Odkrywców – Koło Naukowe Studentów Chemii Esprit. Czego można spodziewać się po chemikach? Zachwycą nas magicznymi pokazami i eksperymentami oraz być może zdradzą tajemnicę od wieków budzącą ciekawość, którą historia nauki nazwała transmutacją.

Skoro już o magii mowa, o energii zaklętej w naszej gwieździe dziennej opowiedzą pasjonaci Koła Naukowego HVAC. „H” wzięło się od słowa Heating. Resztę trzeba koniecznie rozszyfrować na miejscu a przy okazji zobaczyć niewidzialne, i to na własne oczy....

Tradycyjnie w Pasażu Nauki 9. Dnia Odkrywców nie zabraknie burz z piorunami i innych zjawisk wysokonapięciowych, które rozpętają gromowładni z forum Tesla Coil i Koła Naukowego Megawolt. W programie: transformatory Tesli, drabina Jakuba, lampy plazmowe, generatory Van de Graaffa i inni.

Jeśli dla kogoś w królestwie Peruna będzie zbyt strasznie, to na stoisku Koła Naukowego Informatyków Kod znakomicie się wyciszy w świecie rzeczywistości wirtualnej oraz w strefie retro, gdzie każdy będzie mógł zagrać w gry z lat 80. i 90. przy użyciu oryginalnych urządzeń.

Jeśli już o grach i zabawach mowa, to ich sympatycy będą mogli również miło spędzić czas w gościnie u Logistyków i Studenckim Kole Naukowym Brief.

Nie tylko pasjonaci Politechniki będą zachęcać i inspirować. W Pasażu Nauki znajdziecie również gości z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W gospodarstwie Wydziału Biologiczno-Rolniczego poznać będzie można tajemniczy świat biochemii, sprawdzić do czego można być przydatna biotechnologia w kuchni, i podsłuchać co w trawie piszczy. Skoro już o kuchni mowa o zdrowych przekąskach i owocowej wodzie opowiedzą studenci Koła Naukowego Dietetyków UR. Dodatkowo na ich stoisku chętni będą mogli zbadać analizę składu ciała, własnego albo cudzego.

O filtracji, flotacji i koagulacji wody opowiedzą studenci inżynierii środowiska, a o profilaktykę zdrowotną zadba eLearningJourneys.

Gośćmi Pasażu NAUKI będą również szkoły podstawowe z Rzeszowa i Małopolski z własnoręcznie zbudowanymi przez uczniów eksponatami naukowymi z fizyki i elektroniki.

Na stanowisku Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogrodów Lema z Krakowa będzie można zobaczyć m. in. jaką siłą nacisku dysponuje ciśnienie atmosferyczne, które działa na nas i przedmioty każdego dnia, a z działania którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

To tyle w wielkim skrócie o Pasażu NAUKI. O kolejnych sektorach tematycznych opowiemy niebawem.

O zweryfikowanie treści z rzeczywistością  powinien pokusić się każdy osobiście, najlepiej odwiedzając 9. Dzień Odkrywców – Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie. Do czego gorąco zachęcają wystawcy i organizatorzy.

Do zobaczenia 9 czerwca na Politechnice Rzeszowskiej