Podstrona: Absolwenci Politechniki Rzeszowskiej zarabiają najlepiej w regionie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Absolwenci Politechniki Rzeszowskiej zarabiają najlepiej w regionie

2019-07-16
Absolwenci Politechniki Rzeszowskiej zarabiają najlepiej w regionie

Politechnika Rzeszowska wypadła najlepiej na Podkarpaciu wśród absolwentów, którzy ukończyli studia w 2017 r. Najwyższe zarobki dotyczą kierunków ścisłych i technicznych.

System ELA (Ekonomiczne Losy Absolwentów) daje możliwość poznania zawodowych losów absolwentów danej uczelni, tzn. ile osób i jak szybko znalazło pracę, ile te osoby zarabiają oraz czy kontynuują naukę. Do tej pory analizie zostały poddane ekonomiczne losy 1,5 mln absolwentów polskich szkół wyższych. Zestawienie obejmuje studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia, a także jednolite studia magisterskie z lat 2014-2017.

Dane z ELA pokazują, że najlepiej zarabiają osoby, które ukończyły w Politechnice Rzeszowskiej "Zarządzanie i inżynierię produkcji" na niestacjonarnych studiach II stopnia osiągając średnie wynagrodzenie na poziomie 5025 zł brutto. Kolejne miejsca zajmują absolwenci PRz, którzy ukończyli "Mechanikę i budowę maszyn" na I i II stopniu – odpowiednio 4 779 zł brutto i 4 748 zł. Na czwartym miejscu uplasowali się informatycy po Politechnice z zarobkami 4 400 zł.

Absolwenci najlepiej opłacanych kierunków technicznych Politechniki Rzeszowskiej zarabiają statystycznie o 30% więcej niż absolwenci innych podkarpackich uczelni. Dodatkowo system ELA bada także szanse na zdobycie pracy po zakończeniu edukacji. Najmniejsze ryzyko bycia bezrobotnym po ukończeniu studiów w Politechnice Rzeszowskiej dotyczy kierunków "Zarządzania i inżynieria produkcji", "Architektura" oraz "Inżynieria chemiczna i procesowa".

Źródło: Echo Dnia Podkarpacie 9.02.2019 r. i plus.nowiny24.pl 8.07.2019 -  https://plus.nowiny24.pl/system-ela-zbadal-losy-absolwentow-uczelni-w-podkarpackiem-najlepiej-zarabiaja-konczacy-kierunki-techniczne-i-scisle/ar/c1-14257597, autor: Norbert Ziętal