Podstrona: Chórem za NATO i UE / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Chórem za NATO i UE

2024-07-16 , red.  Tadeusz Urban
Chór Akademicki PRz,

Z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO i 20. rocznicy Polski w Unii Europejskiej odbył się koncert Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej „Chórem za NATO i UE”. Honorowy patronat nad koncertem objęli Minister Nauki Dariusz Wieczorek, Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas Hul, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Uczestnicy

Wydarzenie otworzył i gości przywitał prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz. Następnie Mateusz Bońkowski odczytał list ministra nauki. Głos zabrali również: wojewoda podkarpacki Teresa Kubas Hul, wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg i wiceprezydent Rzeszowa Marcin Deręgowski. Wśród licznie zebranej publiczności znaleźli się m.in. wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż, podkarpacka kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa dr hab. Jacek Strojny, konsul honorowy Republiki Federalnej Niemiec dr Agnieszka Buk, konsul honorowy Republiki Czeskiej Marek Osak, przedstawiciele Kompanii Akademickiej Związku Strzeleckiego Strzelec im. Józefa Piłsudskiego i Sztabu Komendy Głównej na czele z Miłoszem Elgasem, pracownicy Politechniki Rzeszowskiej oraz sympatycy Chóru Akademickiego PRz.

O wydarzeniu

Koncert uświetnił występ tancerzy ze Szkoły Tańca Sportowego Aksel Rzeszów we wspaniałej choreografii Anny Niedzielskiej. Oprawę muzyczną zapewnili Lidia Chalińska, Przemysław Czekaj, Maciej Mikłasz oraz gościnnie Paweł Putlak. Koncert poprowadzili studenci-chórzyści Ewa Rzeszut i Mateusz Bońkowski. Podczas wydarzenia wybrzmiały „Hymn Unii Europejskiej”, „Legiony” i przeboje z klasyki muzyki rozrywkowej, m.in. „Take me breath away”, „Jailhouse Rock”, „Volare”, „Wakacje z blondynką”, „Z tobą chcę oglądać świat”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Cykady na Cykladach”, „Pod niebem Paryża” oraz brawurowo wykonany utwór ukraiński przez wieloletnią solistkę i chórzystkę Oksanę Strikę. Nie mogło zabraknąć Hymnu Politechniki Rzeszowskiej „Leć do gwiazd” (muz. Lidia Chalińska, tekst Marta Kwiecień), a na finał wybrzmiał utwór „We are the world”.

W przedstawieniu zaprezentowali się soliści Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej: Klaudia Mazur, Michał Ossowski, Tomasz Tarkowski, Dymitr Giżantowicz, Mateusz Bońkowski, Martyna Buczkowska, Wiktoria Sasiela, Paulina Sitnik, Sebasian Sitnik, Przemysław Skubel, Sara Di Pasquale, Kamila Dęnbińska, Daria Wiśniewska , Natalia Cioć, Oksana Strika i Tadeusz Urban.

Autorem scenariusza, prezentacji multimedialnej oraz reżyserem spektaklu był Tadeusz Urban. Kierownictwo artystyczne sprawowała Lidia Chalińska.

Całość została nagrodzona wielkimi brawami publiczności oraz znakomitymi opiniami widzów i słuchaczy.

Współpraca nawiązana ze służbami mundurowymi już zaowocowała kolejnym projektem realizowanym przez Chór wraz z Klubem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, którego efekt zostanie zaprezentowany 23 listopada 2024 r. Na koncert przybyli oraz, którzy jako Patroni Medialni promowali wydarzenie zarówno jako jego zapowiedź, jak też relacjonując i wspierając przedstawienie.

Patroni medialni: TVP 3 Rzeszów, „Kurier Rzeszowski”, Akademickie Radio i Telewizja „Centrum” Politechniki Rzeszowskiej.