Podstrona: Delegacja z Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Chinach / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Delegacja z Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Chinach

2019-10-25
Delegacja z Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Chinach

W dniach 18-23 września 2019 r. przedstawiciele Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej: dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz i dr hab. inż. Mirosław Tupaj, prof. PRz wraz z reprezentantami Miasta Stalowa Wola przebywali z wizytą partnerską w Chinach. Wyjazd został zorganizowany na zaproszenie władz Liuzhou - miasta partnerskiego Stalowej Woli oraz centrali firmy Liugong Dressta Machinery w Liuzhou.

Najważniejszym punktem wizyty było uczestnictwo w „Konferencji okrągłego stołu przedsiębiorców chińskich i polskich”. W ramach tego wydarzenia została podpisana umowa o współpracy. W imieniu Wydziału Mechaniczno-Technologicznego PRz w Stalowej Woli porozumienie podpisał dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz a w imieniu  firmy Hou Yubo, Wiceprezes Liugong Machinery Co. Ltd. Nowa umowa rozszerza dotychczasową współpracę o możliwość odbywania staży, praktyk studentów WMT w centrali Liugong Machinery Co., Ltd. w Liuzhou w Chinach.

Podczas wizyty delegacja uczestniczyła w ceremonii otwarcia „The 9-th  China – ASEAN Liuzhou Automotive Industry Exposition” oraz w konferencji dla wystawców i zaproszonych gości. Zwiedzano wystawy pojazdów samochodowych elektrycznych i spalinowych, samochodów ciężarowych oraz maszyn budowlanych. W drugim dniu miało miejsce spotkanie z Li Simin - Rektorem Uniwersytetu Nauki i Technologii GXUST (GUANGXI) w Liuzhou, w którym uczestniczył również Tan Guangxing - Dziekan Szkoły Elektryczno-Informatycznej, Li Jian - Dziekan Szkoły Mechaniki i Transportu, Huang Yongchun - Dyrektor ds. Osobowych, Zhou Liuqin -  Zastępca Dyrektora Współpracy i Wymiany Międzynarodowej oraz Liu Chen - pracownik Biura Współpracy i Wymiany Międzynarodowej. Rozmowy dotyczyły wymiany studentów i pracowników dydaktycznych oraz współpracy naukowej.

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie fabryki maszyn budowlanych Liugong Machinery Co., Ltd oraz fabryki samochodów ciężarowych DONGFENG Liuzhou Motor. Podczas wyjazdu odbyło się również spotkanie z liderami władz miasta Liuzhou. Stalowa Wola i Liuzhou to miasta partnerskie, stąd też rozmowy dotyczyły zarówno aktualnej współpracy, jak i jej dalszego  rozwoju w sferze gospodarczej, wymiany kulturalnej i naukowej.

Kolejne trzy dni wizyty związane były z targami „16th China – ASEAN EXPO”, które odbywały się w mieście Nanning. Pierwszy dzień pobytu w tym mieście to udział w uroczystym otwarciu Pawilonu promującego Polskę oraz zwiedzanie targów 16th China – ASEAN EXPO. Delegacja wzięła także udział w Konferencji „Poland – China, Europe ASEAN Connect & Inspire”, w której gościem specjalnym był Prezydent Bronisław Komorowski. Podczas wydarzenia wygłoszono referaty promujące Polskę oraz wyeksponowano płaszczyzny współpracy, wymiany handlowej i inwestycji w Polsce. Na zakończenie wizyty polska delegacja zwiedziła China – AESAN Information Harbor Co. Ltd oraz firmy Alnan Aluminium Inc.