Podstrona: Finał konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Finał konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec”

2024-06-04 , red.  Magdalena Kamler, Marta Jagiełowicz
Finał konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec”,

Politechnika Rzeszowska była organizatorem finału wojewódzkiego II edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”, do którego zakwalifikowało się 15 zespołów uczniowskich z trzech województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Celem wydarzenia jest wspieranie zdolnych uczniów, których pomysły mogą mieć praktyczne zastosowanie w obszarach naszego życia. Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele trzech uczelni tworzących Politechniczną Sieć Via Carpatia. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, prorektor ds. nauki dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury i koordynator projektu Via Carpatia w obszarze „kształcenie” na Politechnice Rzeszowskiej dr inż. Marzena Kłos, prof. PRz, koordynator projektu Via Carpatia w obszarze „nauka” dr hab. inż. Mariusz Oszust, prof. PRz.

Politechnikę Białostocką reprezentowali prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, prorektor ds. rozwoju dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB i prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, a Politechnikę Lubelską prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Wojciech Franus, prorektor ds. ogólnych i rozwoju dr hab. inż. Dariusz Czerwiński oraz dr hab. inż. Dariusz Zieliński, prof. PL.

Finałowe projekty

Laureaci konkursu zostali wyłonieni z grona 15 zespołów, które zostały zakwalifikowane do finału po eliminacjach wojewódzkich. Komisja konkursowa wyłoniła sześć finałowych projektów:

• Badanie efektywności sztucznej inteligencji – Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku. Zespół: Korneliusz Tryzna, Gabriel Jarocki, Szymon Litwinowicz,nauczyciel: Rafał Michałowski.
  • Badanie wpływu urządzenia rozpoznającego emocje na jakość komunikacji osób niewidomych i niedowidzących – Technikum Programistycznym INFOTECH w Białymstoku, Zespół: Jan Kropiwnicki, Izabela Wasilczuk, Jacek Druć, nauczyciel: Karol Przybyszewski.
  • Kariotypowanie – badanie chromosomów – Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie. Zespół: Katarzyna Rafał, Maja Wolak, Aleksandra Ponieważ,nauczyciel: Agnieszka Grądzielewska.
  • Ja i sztuczna inteligencja – badanie społeczności szkolnej – Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie. Zespół: Konstancja Cegłowska, Laura Snyman, Weronika Chimiuk, nauczyciel: Mateusz Dudka.
  • Stratosferyczna misja z kontrolowanym zrzutem – Zespół Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy. Zespół: Szymon Hajduk, Martyna Gruszka, Krzysztof Kucharski nauczyciel: Marek Braun.
  • Fogscreen hologram – Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Zespół: Kacper Orzech, Konrad Kisiel, Bartosz Sawuła,nauczyciel: Anna Rożnowska.

W gronie laureatów znalazły się dwa projekty z województwa podkarpackiego. Oba wyróżnione projekty zostały docenione za kreatywność, innowacyjność oraz ciekawą tematykę.

Idea konkursu

Uczelnie tworzące Politechniczną Sieć Via Carpatia wspierają utalentowanych uczniów, włączając ich w rozwój polskiej nauki i województw Polski Wschodniej. To właśnie w jej ramach organizowany jest konkurs „Naukolatek” – Nastoletni Naukowiec adresowany do uczniów ze szkół ponadpodstawowych z regionu. Celem uczelni partnerskich należących do sieci jest ukierunkowanie utalentowanej młodzieży na podążanie ścieżką kariery naukowej i przekonanie jej, że może mieć wpływ na tworzenie rozwiązań, które zmieniają życie nas wszystkich.

W ramach dwóch edycji projektu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” Politechnika Rzeszowska nawiązała współpracę z 23 szkołami średnimi z województwa podkarpackiego, które zrealizowały 42 projektów o wartości prawie pół miliona złotych. Politechnika Białostocka w tym okresie zrealizowała 40 projektów z 13 szkołami ponadpodstawowymi z województwa podlaskiego, a Politechnika Lubelska 40 projektów z 23 szkołami swojego województwa.

Szkołom został przekazany sprzęt komputerowy, m.in. tablety, laptopy, komputery, drukarki i skanery 3D, sprzęt VR, mikroskopy, na potrzeby realizacji wspomnianych projektów.

Planowana jest III edycja konkursu z terminem naboru do 28 czerwca.