Podstrona: I Heritage Innovators Day 2024 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

I Heritage Innovators Day 2024

2024-07-08
I Heritage Innovators Day 2024,

200 gości stacjonarnie i 1000 online, 40 prelegentów z dziewięciu krajów, sześć paneli dyskusyjnych i 12 prezentacji w czterech ścieżkach tematycznych (współpraca, technologia, kreatywność i włączenie), dwa warsztaty i wystawa tematyczna. Tak w liczbach prezentował się Heritage Innovators Day 2024 – pierwsze w Polsce międzynarodowe i interdyscyplinarne forum na temat zachowania dziedzictwa kulturowego i przekształcania go w duchu idei Nowego Europejskiego Bauhausu, która kieruje się pięknem, zrównoważeniem i budowaniem poczucia wspólnoty.

Założenia konferencji

Jak podkreślali organizatorzy wydarzenia, nie wystarczy szukać rozwiązań, które są zrównoważone. „Potrzebujemy rozwiązań, które są współtworzone z ludźmi, ze społecznością. Europa ma bogate dziedzictwo kulturowe i może ono być wspólnym językiem wspierającym kontynuowanie zielonej transformacji z korzyścią dla nas wszystkich” – mówiła Alina-Stefania Ujupan, szefowa jednostki ds. koordynacji Nowego Europejskiego Bauhausu w Komisji Europejskiej. Pierwsza edycja Heritage Innovators Day miała na celu stworzenie platformy do interdyscyplinarnego dialogu oraz innowacji w sektorach związanych z dziedzictwem materialnym i niematerialnym. „Dyskusje, prezentacje i rozmowy kuluarowe podczas naszego wydarzenia utwierdziły mnie w przekonaniu, że podnoszona przez nas jako Fundację 8Marca konieczność zmiany spojrzenia i podejścia do dziedzictwa jest ważna dla bardzo różnych środowisk – akademickich, biznesowych, społecznych oraz dla wszystkich osób pracujących na co dzień z dziedzictwem” – mówiła Natalia Gnoińska, prezeska Fundacji. Dziękując Wydziałowi Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury za aktywne włączenie się w przygotowanie Heritage Innovators Day, zapowiedziała kolejną edycję wydarzenia.

Politechnika współorganizatorem wydarzenia

Współorganizatorem Heritage Innovators Day była Politechnika Rzeszowska. Naszą uczelnię reprezentował rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. Według  prorektora „Współpraca z organizacjami pozarządowymi przy takich wydarzeniach, jak Heritage Innovators Day wzbogaca naszą ofertę dla studentów, również z zagranicy. Pozwala na nawiązanie interdyscyplinarnych kontaktów i rozszerza spektrum działalności naukowej naszych badaczy”.

„I edycja Heritage Innovators Day pod hasłem „Nowy Europejski Bauhaus siłą napędową przemysłów kreatywnych” znakomicie wpisuje się w strategię rozwoju miasta Rzeszowa, stawiającego – podobnie jak projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny zainicjowany przez Komisję Europejską – na zintegrowanie takich dziedzin, jak architektura, design i sztuka z innymi elementami życia współczesnego miasta rozwijanego w sposób zrównoważony, czyli z myślą o tym, by było w ramach swych przestrzeni coraz bardziej przyjazne mieszkańcom, środowisku naturalnego i klimatowi” – napisał w liście do uczestników wydarzenia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. List odczytała Krystyna Stachowska.

Prelegenci

W wydarzeniu wzięli udział eksperci z dziewięciu krajów: Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Francji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Polski. Wśród prelegentów reprezentujących różne specjalizacje byli m.in. dr Sanela Klarić, posłanka na Sejm Bośni i Hercegowiny, zwyciężczyni New European Bauhaus Prizes 2024, Julian Atkins, dyrektor programu redukcji emisyjności Kościoła anglikańskiego, prof. Jacek J. Kolasiński, profesor Florida International University, Kinga Kłusak, łącząca Polskę i Francję w ramach Stowarzyszenia Cieśle bez Granic, Marta Półtorak, prezeska zarządu Marma Polskie Folie, Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, prof. dr hab. inż. Lech Lichołai, dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, Ivo Krankowski, producent i reżyser znanego serialu Netflixa 1670, oraz architekci Małgorzata Dembowska, Robert Konieczny i Hubert Trammer, a także Artur Celiński, redaktor naczelny pisma „Architektura Murator”.

Gala

Wieczorem goście konferencji i przedsiębiorcy z regionu spotkali się w Piwnicach Rzeszowskich na gali połączonej z aukcją na rzecz projektu Fundacji 8Marca, stworzenia na Podkarpaciu pierwszego wdrożenia konceptu Innovation Manor, wypracowanego przez Natalię Gnoińską. Ideą pomysłu holistyczne spojrzenie na renowację zabytkowych obiektów we wszystkich aspektach – społecznych, ekonomicznych i ekologicznych. Wieczorna część forum odbyła się pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali koncertu Gosi Saraty z zespołem.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.