Podstrona: Jubileusz 25-lecia programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej – zaproszenie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Jubileusz 25-lecia programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej – zaproszenie

2023-03-17 , red.  Edyta Ptaszek
Jubileusz 25-lecia programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej – zaproszenie

25 lat programu Erasmus na PRz to zacny jubileusz, który uczelnia w bieżącym roku akademickim zaznacza wieloma wydarzeniami objętymi patronatem prof. Piotra Koszelnika, rektora Politechniki Rzeszowskiej.

Jubileusz rozpocznie Erasmus Gala, która odbędzie się  22 marca 2023 r. Podczas uroczystości uhonorowane zostaną osoby, które przyczyniły się do wprowadzenia programu na uczelnię i rozwijania międzynarodowej mobilności akademickiej. Przemówienie wygłosi rektor uczelni prof. Piotr Koszelnik, uczelniany koordynator Programu Erasmus prof. Grzegorz Ostasz oraz dyrektor Biura ds. Współpracy z Regionami i Erasmus+ Sport – Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności Bartosz Stawiarz.

Dział Współpracy Międzynarodowej przygotował wydarzenia promujące jubileusz w środowisku młodzieży akademickiej uczelni podkarpackich, włączając w działania studentów międzynarodowych. Jednym z tych wydarzeń był Erasmus Cafe mający na celu promocję programu Erasmus wśród studentów Politechniki Rzeszowskiej, a także integrację studentów międzynarodowych w środowisku akademickim i lokalnym.  W obecnym roku akademickim w ramach programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej studiuje 78 studentów z uczelni partnerskich, którzy uczą się na sześciu wydziałach. W wydarzeniu wzięły udział Koła Naukowe Politechniki Rzeszowskiej promujące uczelnię w kraju i za granicą. Swoją działalność zaprezentowały Rzeszowska Grupa IT, Legendary Rover Team, Euroavia Rzeszów oraz PRz Racing Team.

W programie jubileuszu przewidziano efekty specjalne z użyciem nowych technologii. 23 marca podczas projekcji 3D Video Mapping na fasadzie budynku Strefy Kultury Studenckiej na miasteczku akademickim zaprezentowane będą fotografie pamiątkowe Erasmusów z najdalszych zakątków Europy. Galerię fotografii "The Joy of Erasmus" można będzie oglądać w centrum miasta. Ponad sto fotografii będzie zachęcać młodych ludzi do podejmowania mobilności. To ważne w postpandemicznym świecie.

Jubileusz wybrzmi również muzycznie. Tego samego dnia o godz. 21.00 zaraz po projekcji 3D Video Mapping studenci z Politechniki Rzeszowskiej i innych rzeszowskich uczelni będą mogli uczestniczyć w Erasmus Disco.

"Erasmus Goes Green"

"Erasmus Goes Green" to hasło nowej edycji programu. Erasmus w nowej perspektywie 2021-2027 stawia na ekologię, promując Zielony Ład, inwestuje w projekty, które promują ideę ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu. W roku jubileuszowym planujemy zasadzić 25 drzew na 25-lecie, tworząc "Erasmus Green Corner" na campusie uczelni.