Podstrona: Nagroda GRAND PRIX dla Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nagroda GRAND PRIX dla Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej

2024-07-23 , red.  Lidia Chalińska
Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej,

Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Nestiya Art Festiwal – Czarnomorska Perla w Bułgarii, gdzie reprezentował naszą uczelnię i miasto Rzeszów – stolicę innowacji. Nasi chórzyści zdobyli nagrodę GRAND PRIX festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Nestiya Art Festiwal – Czarnomorska Perla odbywał się w Saint Vlas, Nessebarze i Pomorii w Bułgarii. Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej rywalizował z zespołami m.in. z Bułgarii, Rumunii, Ukrainy i Serbii. Podczas wydarzenia nasi chórzyści zaprezentowali m.in. hymn Politechniki Rzeszowskiej „Leć do gwiazd”, hymn Rzeszowa oraz wiele innych utworów. głównie klasykę muzyki rozrywkowej. Największe emocje wzbudził finałowy utwór wykonany przez chórzystów wspólnie z publicznością, jakim był „We are the World” Michaela Jacksona, który w dzisiejszych czasach jest szczególnie aktualny. Koncerty odbywały się na wolnym powietrzu, w centrum miast i gromadziły liczną publiczność .

Finałową galę poprzedził barwny korowód wszystkich uczestników festiwalu, który przeszedł ulicami Pomorii. Następnie wybrzmiały hymny państwowe Bułgarii,  Serbii, Rumunii, Gruzji i oczywiście Polski. Była to dla wszystkich uczestników wzruszająca chwila. Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej otrzymał nagrodę GRAND PRIX Festiwalu. Dodatkowo chórzysta Mateusz Bońkowski, student Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa został wyróżniony nagrodą Mister of Festiwal.

Udział w festiwalu był nie tylko znakomitą okazją do zaprezentowania możliwości chórzystów na arenie międzynarodowej, ale także do wymiany doświadczeń z zespołami innych krajów, lepszego poznania bułgarskiej kultury i przede wszystkim promocji Politechniki Rzeszowskiej i miasta Rzeszowa – stolicy innowacji.

W czasie wolnym od prób i koncertów chórzyści mieli możliwość zwiedzania urokliwych bułgarskich miast, popłynęli również w kilkugodzinny rejs statkiem wycieczkowym po Morzu Czarnym. Wspaniałe wrażenia artystyczne i niepowtarzalna atmosfera sprawiły, że pobyt w Bułgarii na długo pozostanie w pamięci.

Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej serdecznie dziękuje za wsparcie miastu Rzeszów – stolicy innowacji oraz rektorowi naszej uczelni prof. dr. hab. inż. Piotrowi Koszelnikowi.

rzeszow_logo.png