Podstrona: Naukowiec Politechniki Rzeszowskiej nominowany w konkursie „Soczewki Focusa 2017” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2017-12-15
kategoria: Nauka, Wydarzenia

Aplikacja BlinkMouse, która pozwala na obsługę komputera osobom sparaliżowanym, ma szansę na wygraną w plebiscycie „Soczewki Focusa 2017”. Twórcą aplikacji jest dr inż. Joanna Marnik  z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

Aplikacja BlinkMouse została nominowana w plebiscycie „Soczewki Focusa 2017” w kategorii innowacja informatyczna. Aplikacja zastępuje mysz komputerową i pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami.

Dr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, która stworzyła aplikację tłumaczy, że w połączeniu z klawiaturami ekranowymi komputerów aplikacja umożliwia komunikowanie się z otoczeniem. – Do jej używania wystarczy komputer z kamerą internetową ustawioną naprzeciw twarzy użytkownika - dodaje dr Marnik.

Istnieje możliwość dostosowania ustawień aplikacji do indywidualnych preferencji i możliwości użytkownika. Głosy w konkursie „Soczewki Focusa 2017” można oddawać na stronie internetowej www.soczewki.focus.pl. Głosowanie potrwa do 30 stycznia 2018 r.

Plebiscyt na najciekawsze polskie innowacje organizowany jest po raz dziewiąty. Internauci co roku mogą głosować na przełomowe przedsięwzięcia naukowe i technologiczne w trzech kategoriach: technicznej, medycznej i informatycznej

Informacje o plebiscycie znajdują się pod załączonym linkiem: http://soczewki.focus.pl/innowacje-informatyczne.