Podstrona: Politechnika Rzeszowska będzie współtworzyć Centrum Badań i Rozwoju w Rzeszowie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska będzie współtworzyć Centrum Badań i Rozwoju w Rzeszowie

2017-06-14 , red.  Artur Polakiewicz
Politechnika Rzeszowska będzie współtworzyć Centrum Badań i Rozwoju w Rzeszowie

13 czerwca br. rektor PRz prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski i prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, wzięli udział w konferencji Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa. Wydarzenie odbyło się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. W spotkaniu, podczas którego omawiano projekt powołania Centrum Badań i Rozwoju, uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Aleksander Bobko, posłowie na Sejm RP Halina Szydełko i Wojciech Buczak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel oraz prorektor ds. infrastruktury i współpracy z gospodarką dr hab. Józef Cebulski, prof. UR.

Badawczo-rozwojowy charakter Centrum opierać się ma na ścisłej współpracy ze środowiskiem naukowym naszego regionu. Planowane jest wykorzystanie zaplecza badawczego uczelni, m.in. Politechniki Rzeszowskiej. PSG, by uzyskać innowacyjne rozwiązania technologiczne i techniczne, planuje działać w obszarach wspólnych dla spółki i ośrodków naukowych, m.in. istniejącej infrastruktury gazownictwa, jej eksploatacji, rozwiązań pomiarowych i rozliczeń, nowych paliw oraz efektywności energetycznej infrastruktury gazowniczej. Stworzenie Centrum Badań i Rozwoju ma się przyczynić do rozwoju przemysłu w naszym województwie.