Podstrona: Pracownicy Politechniki Rzeszowskiej dyskutowali o Statucie uczelni / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Pracownicy Politechniki Rzeszowskiej dyskutowali o Statucie uczelni

2019-05-13
kategoria: Nauka, Wydarzenia
Pracownicy Politechniki Rzeszowskiej dyskutowali o Statucie uczelni

10 maja 2019 r. odbyło się spotkanie z pracownikami Politechniki Rzeszowskiej, poprzedzające wypracowanie opinii o projekcie Statutu PRz. Spotkanie zorganizował związek zawodowy NSZZ Solidarność Politechniki Rzeszowskiej, a koordynatorem i prowadzącym był dr inż. Bogusław Dołęga. W prezydium zasiadał również dr inż. Artur Stec, przewodniczący ZNP na PRz.

W spotkaniu z ramienia kolegium rektorskiego brał udział prof. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki oraz prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej. W kwestiach formalnych głosem doradczym służyła Monika Ciejka, dyrektor ds. osobowych i informatyzacji uczelni.

W pierwszej części spotkania przewodniczący Bogusław Dołęga przedstawił syntetyczną prezentację dotyczącą zgłoszonych przez pracowników wniosków do projektu Statutu. W kolejnej części spotkania zabrał głos prof. Grzegorz Budzik, który omówił główne założenia Statutu w odniesieniu do Ustawy o Szkolnictwie Wyższym.

Następnie rozpoczęła się dyskusja dotycząca wybranych zapisów Statutu. Głos zabrali m.in. prof. Roman Kadaj w sprawie misji Uczelni oraz dostępu do infrastruktury uczelni przez jej emerytowanych pracowników. W dyskusji wziął również udział prof. Piotr Król, który wyraził opinię, że Statut powinien być skonstruowany w możliwie prosty sposób, który ułatwi funkcjonowanie uczelni i nie będzie nakładał dodatkowych obowiązków na pracowników niż wynikają z Ustawy. Głos zabrał również prof. Aleksander Kozłowski w sprawach powoływania dziekanów i przeprowadzenia ewentualnych wyborów rad wydziałów w aspekcie zgodności z Ustawą. Swoje uwagi do projektu zgłosił w imieniu ZNP również dr inż. Artur Stec.

Dr inż. Bogusław Dołęga oraz prof. Grzegorz Budzik odnieśli się do wszystkich wypowiedzi w kontekście funkcjonowania uczelni i projektu Statutu oraz uzyskania jak najwyższej oceny dla dyscyplin naukowych zgłoszonych do ewaluacji przez Politechnikę Rzeszowską.

Spotkanie podsumował i zakończył przewodniczący Bogusław Dołęga dziękując wszystkim za przybycie.