Podstrona: Projekt oprawy Dzwonu Niepodległości autorstwa studentów Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-05-14

Marlena Mularska oraz Tomasz Jaworowski, studenci V roku architektury na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej na prośbę prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca przygotowali koncepcje oprawy Dzwonu Niepodległości.  Dzwon znajduje się przy pomniku płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie i powstał z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wizualizacje zostały przygotowane pod opieką merytoryczną prof. Marka Gosztyły z Katedry Konserwacji Zabytów. Efekty swojej pracy studenci przedstawili w minionym tygodniu na spotkaniu z prezydentem Tadeuszem Ferencem.

Tomasz Jaworski zaproponował dwa warianty lokalizacji dzwonu na Placu Farnym oraz pięć wariantów oprawy. Pierwsza z nich „upadek barier” wykorzystuje ułożone wertykalnie słupy, które mają nadać oprawie dynamiczności, a jednocześnie ciężkości i solidności. Druga to  „drabina historii”. - Forma ta nawiązuje do jednego z symboli niezłamanego ducha państwa polskiego jakim jest husaria, widoczne jest to w elementach przypominających skrzydła jakie przywdziewały legendarne zastępy ciężkiej kawalerii – tłumaczy Tomasz Jaworowski.

Trzeci wariant to „motyle skrzydła” wykonane z blachy miedzianej, kolejna oprawa „stalowy anioł” – to najnowocześniejsza z zaproponowanych forma, która nawiązuje do anielskich skrzydeł. Atutem tej propozycji jest to, że dzwon jest dobrze widoczny z każdej strony. Ostatnia propozycja „ku niebu” nawiązuje do wznoszących  się samolotów w akrobatycznym szyku.

Marlena Mularska tłumaczy, że propozycja koncepcji oprawy Dzwonu Niepodległości na Placu Farnym była pretekstem do zaprezentowania odmiennego punktu widzenia na stawianie wszelkiego rodzaju pomników w przestrzeniach publicznych. Jej wizualizacja zakłada stworzenie swego rodzaju instalacji złożonej z sześciu obramowań.  Dzwon docelowo miały być zawieszony na najmniejszym jej elemencie. Druga wersja to również instalacja, która zakłada stworzenie ścian z „oknami”. W jednym z nich znajdowałby się dzwon, a pod spodem światła. W pozostałych ścianach zostałyby ulokowane ławki.

- Dwie z zaprezentowanych koncepcji to instalacje odnoszące się do zastanego układu urbanistycznego, pierwsza ma tworzyć wrażenie wnętrza urbanistycznego, którego początkiem ma być oprawa dzwonu prowadząca przez kolejne ramy do ściany szczytowej z malowidłem widoku Rzeszowa według planu Wiedemanna – mówi autorka projektu.

Trzecia koncepcja zakłada stworzenie dzwonnicy, która przedłużałaby pomnik płk. Lisa-Kuli.

Dzwon Niepodległości, który znajduje się przy pomniku płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie powstał na zamówienie władz Podkarpacia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzwon waży tonę, znajduje się na nim godło Polski, herb województwa oraz tekst Roty autorstwa Marii Konopnickiej. Po wybraniu projektu oprawy dzwonu miasto ogłosi przetarg na realizację projektu inwestycji. Dzwon Niepodległości w nowej odsłonie ma być gotowy na tegoroczne obchody odzyskania niepodległości.