Podstrona: PRz doceniona za wkład w kształtowanie kultury innowacyjności / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

PRz doceniona za wkład w kształtowanie kultury innowacyjności

2018-06-22
PRz doceniona za wkład w kształtowanie kultury innowacyjności

Politechnika Rzeszowska otrzymała dyplom za udział studentów w Ogólnopolskim Konkursie Student-Wynalazca, będący wyrazem kształtowania kultury innowacyjności i propagowania idei ochrony własności intelektualnej w środowisku młodzieży akademickiej.

Dyplom za udział studentów w Ogólnopolskim Konkursie Student-Wynalazca przyznał prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. W konkursie Politechnikę Rzeszowską reprezentowali Arkadiusz Wyłupek, absolwent mechatroniki Politechniki Rzeszowskiej i dr inż. Jacek Stanisław Tutak, adiunkt z Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz. Wyróżnione rozwiązanie „Urządzenie mechatroniczne do rehabilitacji i wspomagania prowadzenia pojazdu, zwłaszcza samochodowego” zostanie zaprezentowane na. 12. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2018. Dyplom jest wyrazem kształtowania kultury innowacyjności i propagowania idei ochrony własności intelektualnej w środowisku młodzieży akademickiej.

Urządzenie, którego współtwórcą jest dr inż. Jacek Stanisław Tutak, przeznaczone jest szczególnie dla osób po udarze mózgu, mających problem z zaburzeniami w funkcjonowaniu jednej strony ciała. Opracowane rozwiązanie ma pomagać podczas prowadzenia samochodu oraz rehabilitacji, informując czy pacjent prawidłowo wykonuje ruchy. Rozwiązanie usprawnia wykonanie ruchów kierownicą, np. przy problemach z całkowitym skręceniem, wyprostowaniem kierownicy.

Konkurs „Student-wynalazca” organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską jest adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami/współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Do konkursu mogą być również zgłoszone wynalazki i wzory użytkowe, które powstały w ramach współpracy międzynarodowej, których współtwórcami są studenci zagranicznych uczelni.