Podstrona: Staż studencki w ramach programu IAESTE / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Staż studencki w ramach programu IAESTE

2022-01-05 , red.  Artur Krzemiński, Sylwia Siedlecka
Navida Masoumi,

W ramach kolejnej edycji programu IAESTE w Katedrze Pojazdów Samochodowych i Inżynierii Transportu na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa odbył się staż studenta z Sharif University of Technology oddział w Teheranie (Iran) – Navida Masoumi. Opiekunem stażysty z ramienia katedry był mgr inż. Artur Krzemiński.

Staż obejmował m.in. szkolenie z zakresu oprogramowania Diesel RK, które jest wykorzystywane do badań symulacyjnych silników spalinowych. Stażysta pogłębił również swoją wiedzę o najnowsze metody pomiaru emisji związków toksycznych generowanych przez silniki spalinowe oraz o sposobach redukcji tych związków.

W ramach prowadzonego stażu student mógł zapoznać się z profilem i tematyką badań prowadzonych w Katedrze Pojazdów Samochodowych i Inżynierii Transportu. Miał również okazję zapoznania się z bazą laboratoryjną katedry, m.in. z symulatorem pojazdu ciężarowego.

O stowarzyszeniu

IAESTE to skrót od The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience. Stowarzyszenie, założone w 1948 r. w londyńskim Imperial College, zrzesza studentów uczelni technicznych z całego świata, umożliwiając zdobywanie wiedzy i doświadczenia poza granicami swojego kraju oraz integracje międzynarodowe. Do IAESTE należy 86 krajów. Polska jest członkiem stowarzyszenia od 1959 r. i obecnie zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wymienianych co roku ofert praktyk.

Katedra Pojazdów Samochodowych i Inżynierii Transportu dołączyła do programu IAESTE w 2016 r. Zagraniczne praktyki odbyło u nas siedmiu studentów z różnych krajów, m.in. Brazylii, Chin, Czech, Uzbekistanu, których opiekunami byli dr inż. Maksymilian Mądziel i mgr inż. Sylwia Siedlecka.

Studenci odbywający praktyki w naszej katedrze bardzo aktywnie spędzają czas, zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności praktyczne, mają możliwość odwiedzania innych krajów oraz zyskują nowe kontakty z całego świata. Studenci mogą również zobaczyć i zapoznać się z laboratoriami znajdującymi się na katedrze oraz na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Przeważnie praktyki polegają na opracowywaniu zadań/tasków w programach, takich jak: Vissim, Flexim, PcCrash, Ricardo Wave i innych.