Podstrona: Studenci szkolą się w ramach międzynarodowych projektów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Studenci szkolą się w ramach międzynarodowych projektów

2022-07-15 , red.  Roman Wdowik
Szkolenie w Atenach. Zajęcia prowadzi dr inż. R. Wdowik,

Studenci Politechniki Rzeszowskiej uczestniczyli w szkoleniach zorganizowanych w ramach dwóch projektów międzynarodowych. Praca w zespole międzynarodowym pozwoliła studentom poznać specyfikę zajęć na uczelniach zagranicznych, jak również podnieść kompetencje językowe. Projekty te są realizowane we współpracy z partnerami zagranicznymi w programie Erasmus+.

Szkolenie w Estonii (Tartu)

Pierwsze szkolenie, które odbyło się 25–29 kwietnia 2022 r. w Tartu w Estonii (Estoński Uniwersytet Przyrodniczy), zrealizowano w ramach projektu DIG-MAN: „Integration of digital tools into product development and manufacturing education”. W wydarzeniu wzięło udział pięciu studentów z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Studenci naszej uczelni wspólnie z koleżankami i kolegami z uczelni partnerskich uczestniczyli w warsztatach i wykładach, które poprowadził międzynarodowy zespół wykładowców. W ramach zajęć realizowano ćwiczenia dotyczące konstrukcji i technologii wyrobów z zastosowaniem współczesnych narzędzi komputerowych. Praca w zespole międzynarodowym pozwoliła studentom poznać specyfikę zajęć na uczelniach zagranicznych. Oprócz uczestników z Polski w warsztatach wzięli udział także pracownicy i studenci z uczelni partnerskich: Tartu (Estonia), Kowna (Litwa), Stavangera (Norwegia) oraz studenci z Włoch.

Szkolenie w Grecji (Ateny)

Drugie szkolenie odbyło się 6–10 czerwca 2022 r. w Atenach (Grecja). Siedemnastu studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury wzięło udział w warsztatach oraz wykładach prowadzonych przez zespół międzynarodowy z Politechniki Rzeszowskiej, Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach (Grecja), Uniwersytetu w Furtwangen (Niemcy) i firmy Centoform (Włochy). Szkolenie odbyło się w ramach projektu „EDURES: Technology education in the Digital era supported by the significant use of research results”. Podczas zajęć studenci mieli możliwość poznania specyfiki edukacji opartej na prowadzonych badaniach naukowych oraz dyskusji na temat nowych metod kształcenia, badań naukowych, opracowywania publikacji. Studenci mogli też podnieść swoje kompetencje językowe. W wydarzeniu wzięli udział także nauczyciele akademiccy i nauczyciele centrum VET (dwie osoby z Politechniki Rzeszowskiej, dwie osoby z uczelni w Furtwangen, dwie osoby z centrum VET Centoform we Włoszech oraz pracownicy uczelni goszczącej z Grecji), którzy mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności w zakresie dydaktyki w ramach ćwiczeń i wykładów oraz współpracy i dyskusji z pracownikami dydaktycznymi z zagranicy. W ramach spotkania możliwe było także omówienie dalszej współpracy międzynarodowej. Nasi studenci byli bardzo zadowoleni z możliwości wzięcia udziału w tego typu wydarzeniach międzynarodowych.