Podstrona: Szklane domy w Bieszczadach, wyjątkowy projekt studenta Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2018-10-15

Jakub Lazarowicz, student V roku architektury stworzył projekt nowoczesnego ośrodka agroturystycznego w Bieszczadach. Zamiast ciężkiej architektury powstały nowoczesne, lekkie, szklane trójkątne domki.

Projekt dyplomowy powstał pod kierownictwem doktora Rafała Mazura z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Założeniem projektu były lekkie, szklane, strzeliste domki o nowoczesnej formie wkomponowane w przyrodę Bieszczad. Mają one nawiązywać do lekkości żagli pływających po Zalewie Solińskim.

- Jedną z głównych inspiracji był klimat tej okolicy - Bieszczady i Zalew Soliński. Ośrodek agroturystyczny w tej formie to próba wprowadzenia nowej jakości w tym wyjątkowym obszarze o ogromnym potencjale – mówi Jakub Lazarowicz, autor projektu.

Student Politechniki Rzeszowskiej początkowo zakładał, że opracuje zespół budynków, które będą się składały na tzw. „wioskę agroturystyczną”. Jej głównym obiektem miała być restauracja i manufaktura serów owczych. W trakcie prac projekt uległ przeobrażeniu. W jego skład wchodzą domki letniskowe, a także schron dla owiec oraz bacówka.