Podstrona: Tłumy uczniów na Dniach Otwartych Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Tłumy uczniów na Dniach Otwartych Politechniki Rzeszowskiej

2018-11-22
Tłumy uczniów na Dniach Otwartych Politechniki Rzeszowskiej

Około dwóch tysięcy uczniów szkół średnich odwiedziło naszą uczelnię w ramach Dni Otwartych Politechniki Rzeszowskiej. Kierunkami i zasadami studiowania interesowali się nie tylko uczniowie z województwa podkarpackiego, ale także z Ciechanowa, Krakowa, Nowego Targu, a nawet z Czech, Słowacji i Ukrainy.

Dni Otwarte w Politechnice Rzeszowskiej trwają 22 i 23 listopada. W czwartek mury Politechniki Rzeszowskiej odwiedzili uczniowie szkół średnich. Mogli oni poznać ofertę dydaktyczną uczelni oraz zasady studiowania.

Wszystkich uczniów powitał rektor uczelni prof. Tadeusz Markowski. Powiedział on, że bardzo się cieszy z tak dużego zainteresowania uczniów Politechniką Rzeszowską. Rektor dodał, że ma nadzieję na ponowne spotkanie, kiedy licealiści będą już studentami uczelni.

W trakcie Dni Otwartych zaprezentowały swoją ofertę wszystkie wydziały i jednostki uczelni. Pracownicy naukowi Politechniki przygotowali też specjalne wykłady i pokazy naukowe. O możliwościach rozwoju swoich pasji mówili też studenci z kół naukowych.

- Chciałabym studiować na Politechnice Rzeszowskiej architekturę krajobrazu. Interesuje mnie ta tematyka i planuję związać z nią swoją przyszłość – tłumaczyła jedna z uczennic Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Rzeszowie. Inna uczennica, tłumaczyła że kształci się w technikum na kierunku chemicznym, dlatego rozważa studia z tego obszaru na Politechnice Rzeszowskiej.

Na Drzwi Otwarte przyjechali nie tylko uczniowie z Rzeszowa i Podkarpacia, ale też z innych województw. Aleksandra Piechnik i Konrad Gwiżdż uczą się w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Chcą studiować pilotaż. - Przyjechaliśmy żeby na własne oczy zobaczyć Politechnikę Rzeszowską. Chcemy porozmawiać ze studentami i przekonać się jak oni postrzegają uczelnię – mówi Aleksandra Piechnik.

W Dniach Otwartych wzięło też udział ponad 40 uczniów Technikum Lotniczego z Ciechanowa w województwie mazowieckim, a także 60 uczniów ze szkół średnich z Czech, Słowacji i Ukrainy, którzy biorą udział w projekcie Szkoła Kosmicznych Liderów.

- Nasi uczniowie kształcą się w zawodzie technik mechanik lotniczy. Przyjechaliśmy na Politechnikę Rzeszowską, żeby umożliwić im zapoznanie się z oferta edukacyjną uczelni wyższej, która daje możliwość kontynuowania nauki w tym zawodzie. Myślę, że wielu uczniów z naszej szkoły rozważa studia na Politechnice Rzeszowskiej ponieważ jest to uczelnia wyższa, która jest ukierunkowana na kształcenie w branży lotniczej – mówi Agnieszka Pawlina-Boduch  nauczycielka w Technikum Lotniczym w Ciechanowie.

W piątek IV Nocne Spotkania z Nauką

W piątek, 23 listopada Politechnika Rzeszowska organizuje w ramach Dni Otwartych IV Nocne Spotkania z Nauką, które są adresowane do wszystkich: dzieci, ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia – miłośników wiedzy, ludzi „ciekawych świata” i zachodzących w nim zjawisk. Impreza potrwa od godz. 17 do godz. 22. Wstęp jest wolny.

Głównym punktem wydarzenia będzie możliwość zwiedzania laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników. Pracownicy i studenci naszej uczelni będą opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Będą także przeprowadzać interesujące eksperymenty. Chętni będą mogli odwiedzić prawie 50 różnych laboratoriów.

W Studenckim Centrum Kultury i Nauki (dawna stołówka PRz) dużą atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką będzie „teatr wysokich napięć”, wydarzenie organizowane wspólnie z firmą Polimedia, partnerem uczelni w ramach Politechniki Dziecięcej. W trakcie spektaklu wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli.