Podstrona: VI Konferencja Rektorów na Uniwersytecie w Uppsali / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

VI Konferencja Rektorów na Uniwersytecie w Uppsali

2023-01-02 , red.  Edyta Ptaszek
Panel dyskusyjny,

Konferencja Rektorów jest cyklicznym wydarzeniem, podczas którego wszyscy rektorzy uczelni uczestniczących w programie The Baltic University Programme (BUP) są zaproszeni do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także omówienia współpracy i długofalowych kierunków rozwoju BUP. VI Konferencję Rektorów odbyła się na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja), a udział w tym wydarzeniu wzięło blisko 90 rektorów i przedstawicieli rektorów ze wszystkich dziesięciu krajów członkowskich, zarówno osobiście, jak i online za pośrednictwem Zoom. Politechnikę Rzeszowską reprezentował prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Program konferencji

Spotkanie z rektorami, naukowcami i wykładowcami było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nad obecną sytuacją globalnych zmian. Jednym z głównych wątków był zrównoważony rozwój na uniwersytetach. Poruszono również problematykę wyzwań związanych z umiędzynarodowieniem uczelni oraz zapewnieniem jakości kształcenia na uniwersytetach. Konferencja Rektorów obejmowała również obchody 30-lecia The Baltic University Programme, które odbyły się na Zamku w Uppsali. Podczas kolacji chór Värmlands Nations Kör wykonał wybór pieśni związanych z regionem Morza Bałtyckiego.

Sekretariat Koordynujący BUP przedstawił program i zakres prac, które zostały wykonane od ostatniej Konferencji Rektorów podczas prezentacji zatytułowanych The Baltic University Programme – 31 lat współpracy akademickiej w regionie Morza Bałtyckiego oraz The Baltic University Programme – umiędzynarodowienie w praktyce.

Politechnika Rzeszowska członkiem The Baltic University Programme

Politechnika Rzeszowska od lat jest członkiem BUP, a odnowienie umowy nastąpiło 25 marca 2021 r.  Koordynatorem współpracy z BUP na naszej uczelni jest dr hab. inż Bartosz Miller, prof. PRz. Jubileuszowa konferencja była świetną okazją do spotkania z przedstawicielami uczelni, którzy również są zainteresowani tego rodzaju współpracą międzynarodową, nawiązywaniem kontaktów i rozpoznaniem możliwości zaangażowania naszej uczelni w BUP. „Politechnika Rzeszowska może przyczynić się do rozwoju BUP, oferując specjalności naszej uczelni, dlatego jestem przekonany, że powinniśmy jak najszerzej kontynuować nasze zaangażowanie w BUP” – podkreślił rektor prof. Piotr Koszelnik.

O programie

The Baltic University Programme (BUP) to jedna z największych sieci uniwersyteckich na świecie, zrzeszająca 90 uniwersytetów członkowskich (stan na styczeń 2021 r.) i inne uczelnie wyższe w regionie Morza Bałtyckiego. Od momentu powstania w 1991 r. w ramach programu starano się wypracować nowe sposoby interakcji między uniwersytetami przez promowanie otwartości, umiędzynarodowienia i mobilności. Głównym celem jest wspieranie budowania silnych regionalnych sieci edukacyjnych i badawczych. Program jest ukierunkowany na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. W każdym kraju przedstawicielstwo zapewnia kontakty lokalne w ramach programu, ośrodki krajowe są również odpowiedzialne za treść i organizację wydarzeń BUP w ramach półrocznej rotacyjnej prezydencji. Niektóre z organizowanych co roku wydarzeń to: konferencje studenckie, szkolenia doktorantów, szkolenia dla nauczycieli akademickich, szkoły letnie, konferencje naukowe i różne działania online.

Zostań ambasadorem studentów w The Baltic University Programme

Rolą ambasadora studenckiego jest promowanie wydarzeń i działań BUP wśród studentów, doktorantów i pracowników akademickich, pełnienie roli osoby kontaktowej między macierzystą uczelnią, a sekretariatem koordynującym BUP w Uppsali. Aby ubiegać się o stanowisko ambasadora studentów na macierzystej uczelni, trzeba być studentem lub doktorantem uczelni uczestniczącej w BUP z zamiarem utrzymania statusu studenta/doktoranta przez cały semestr letni 2023 r. Należy wykazać się dobrą znajomością języka angielskiego i podstawową wiedzą na temat kwestii środowiskowych lub zrównoważonego rozwoju. Funkcja trwa jeden semestr.

Master Thesis Training 2023

Szkolenie dla studentów studiów magisterskich odbędzie się 27–30 marca 2023 r. w Uppsali w Szwecji. Zaproszenie skierowane jest do studentów z uniwersytetów uczestniczących w BUP. W ramach szkolenia będzie można uzyskać nadzór eksperta, spotkać się ze studentami studiów magisterskich z innych uczelni, skonsultować swoją pracę magisterską. Wydarzenie jest bezpłatne dla studentów z uczelni stowarzyszonych. Uczestnik ponosi tylko koszty dojazdu i powrotu do Szwecji.