Podstrona: Warsztaty edukacyjne pod patronatem firmy SECO Tools / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Warsztaty edukacyjne pod patronatem firmy SECO Tools

2024-07-09 , red.  Marcin Sałata, Marta Jagiełowicz
Uczestnicy warsztatów edukacyjne zorganizowanych przez firmę SECO Tools,

Na Politechnice Rzeszowskiej zorganizowano warsztaty edukacyjne dla studentów kierunku mechanika i budowa maszyn, specjalność „programowanie i automatyzacja obróbki”, w ramach zajęć wykładowych z przed­miotu „systemy narzędziowe i oprzyrządowanie”.

Warsztaty zainicjowali dr hab. inż. Witold Habrat, prof. PRz i dr inż. Marcin Sałata, pracownicy Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Sebastian Szczepek z firmy SECO Tools.

Tematyka warsztatów

Spotkanie przeprowadzili przedstawiciele firmy SECO Tools Janusz Walczak, Application Engineering Manager oraz Michał Łesejko, kierownik ds. kanałów dystrybucji, a tematyka odnosiła się do pytania pojawiającego się w praktyce przemysłowej „Obróbka zgrubna – frezowanie dynamiczne czy z dużymi posuwami?”. Program szkolenia obejmował zagadnienia ściśle powiązane z tematyką wykładów, które dotyczyły analizy modelu obrabialności pod kątem czynników wpływających na proces frezowania oraz cykle obróbki zgrubnej dostępne w zaawansowanych systemach CAM. Porównano budowę narzędzi i strategie obróbkowe dla High Feed Miiling oraz Dynamic Milling. Poruszono przy tym istotny problem różnic w czasach obróbkowych określonych z symulacji CAM w odniesieniu do czasów rzeczywistych. Kolejne zagadnienie obejmowały obróbkę kieszeni zamkniętych oraz frezowania wgłębnego Plunge Milling.

W ramach warsztatów nasi studenci mieli możliwość poznania również wielu zagadnień praktycznych w kontekście doboru narzędzi i strategii obróbkowych, co pozwoliło na rozszerzenie zagadnień objętych programem studiów.

Warsztaty nie były możliwe bez zaangażowania oraz profesjonalizmu i rzetelności przedstawicieli firmy SECO Tools w praktyczne kształcenie studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.