Podstrona: Współpraca z niemiecką uczelnią / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Współpraca z niemiecką uczelnią

2017-07-07 , red.  Artur Polakiewicz
Współpraca z niemiecką uczelnią

3–4 lipca br. rektor PRz prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, dr hab. inż. Maciej Heneczkowski, prof. PRz, a także dr inż. Rafał Oliwa złożyli wizytę na Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz. Spotkali się m.in. z prof. Lotharem Krollem (Institute of Lightweight Structures, oraz prof. Wolfgangiem Nendelem (Department Lightweight Structures and Polymer Technology).

Pierwszego dnia zaprezentowano zaplecze badawcze i strukturę uczelni w Chemnitz oraz możliwości współpracy z Politechniką Rzeszowską. Działalność Politechniki Rzeszowskiej przedstawił dr hab. inż. Maciej Heneczkowski, prof. PRz, a na temat Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz wypowiadali się prorektor prof. Gerd Strohmeier, kanclerz dr Eberhard Alles oraz prof. Lothar Kroll.

W drugim dniu spotkania przedstawiciele PRz zwiedzili zaplecze naukowo-badawcze niemieckiej uczelni. Przewodnikami byli dr inż. Agnieszka Kalinowska oraz mgr inż. Adam Czech. Następnie mgr inż. Angela Göschel, dr inż. Markus Bergmann, mgr Katharina Götz oraz dr Eberhard Alles przedstawili zakresy badawcze wybranych jednostek naukowych uniwersytetu w Chemnitz.

Wizyta w Niemczech była związana ze współpracą dotyczącą kompozytów ultralekkich i ich zastosowania, przetwórstwa termoplastycznych tworzyw, druku 3D oraz zastosowania kół zębatych metalowych i kompozytowych. Naukowcy z Niemiec zaprezentowali także zastosowanie kompozytów w budownictwie.